Labradors Retrīvers

Labradori ir lieli, spēcīgi suņi ar labiem kauliem un miesasbūvi. Tiem ir plata galva ar mīļām, gudrām acīm. Tiem ir pilnībā unikāla, ūdriem līdzīga aste. Īsais, blīvais apmatojums var būt pilnībā melns, dzeltens un šokolādes. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir 56–57 cm, savukārt pieaugušu kucīšu augstums skaustā ir 54–56 cm. Suņa ideālais svars var mainīties atkarībā no tā uzbūves. Masīvākas uzbūves suņi attiecīgi var svērt vairāk nekā sportiskas uzbūves suņi. Taustot suni ir jājūt suņa ribas, bet tās nedrīkst būt redzamas, izspiedušās. 

 • Nepieredzējušiem saimniekiem piemērots suns

 • Nepieciešama pamatlīmeņa dresūra

 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi

 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā

 • Liela auguma suns

 • Nedaudz slienājas

 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu

 • Šķirne nav hipoalergēna

 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns

 • Nav sargsuns

 • Lieliski satiek ar citiem mājas mīluļiem

 • Lielisks ģimenes suns

 

Izcelsme

Labradoras retrīvers nav izcēlies Labradorā, bet gan Ņūfaundlendas krastos 17. gadsimtā. Šie suņi tika izdresēti pa auksto ūdeni aiznest zvejas tīklus līdz zvejniekiem, un 19. gadsimta sākumā tie nonāca Pūlas ostā Lielbritānijā. Tie bija tik pievilcīgi, ka zvejnieki no angļiem saņēma neskaitāmus piedāvājumus tos nopirkt. Šīs šķirnes suņi uzreiz kļuva par labiem medību suņiem. Šie suņi, kas tolaik bija pazīstami kā Sentdžonsas suņi, sajūsmināja Malmsberijas grāfu, un viņš sāka tos audzēt, nosaucot par labradoriem.

Temperaments

Izvēloties ģimenes mīluli, labradors noteikti ir pirmajā trijniekā, bet ar noteikumu, ka tev patīk fiziskās aktivitātes! Tie ir draudzīgi, labsirdīgi suņi, kas ar mīlestību izturas pret visiem. Tie ir pielāgoties spējīgi un sabiedriski suņi, kas savas pacietības un spējas piedot dēļ spēj labi sadzīvot ar citiem dzīvniekiem un bērniem, taču šīs īpašības nekādā gadījumā nedrīkst pārvērtēt. Tie ir ārkārtīgi uzticīgi un mīl, ja tos iesaista visā, kas notiek ģimenē. Labradori rej, pievēršot uzmanību svešiniekiem, taču sagaida tos atplestām rokām.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, labradoriem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu problēmas un gūžu un elkoņu displāzija (locītavu problēmas, kas var būt sāpīgas un izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Labradori diezgan labi pielāgojas tādam fizisko aktivitāšu daudzumam, kādu vari piedāvāt, taču ņem vērā, ka tās tiem nepieciešamas gana daudz — veselam pieaugušam sunim ideāli būtu pāris stundas dienā. Tiem patīk samērā garas pastaigas ar iespēju izskrieties un paspēlēties bez pavadas. Tiem patīk skriet pakaļ lietām un atnest tās, kā arī ūdens, un tāpēc jāseko to drošībai, atrodoties ūdens tuvumā. Tiem ir nosliece uz aptaukošanos, taču visbiežāk tas ir nepietiekamu fizisko aktivitāšu, kā arī pārlieku labās apetītes dēļ.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Labradori ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Labradoru apmatojums ir viegli kopjams. Apmatojums ir biezs un blīvs, ar pret laikapstākļiem noturīgu pavilnu un viegli kopjams, to izsukājot vienu reizi nedēļā un pievēršot vairāk uzmanības apmatojuma mainīšanas periodā.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

ŠĶIRNES STANDARTS

ORIGIN: Great Britain.

UTILIZATION: Retriever.

FCI-CLASSIFICATION: Group 8 Retrievers, Flushing dogs, Water dogs. Section 1 Retrievers. With working trial.

 

BRIEF HISTORICAL SUMMARY: It is popularly thought that the Labrador Retriever originated on the coast of Newfoundland where fishermen were seen to use a dog of similar appearance to retrieve fish. An excellent water dog, his weather-resistant coat and unique tail, likened to that of an otter because of its shape, emphasise this trait. Comparatively speaking, the Labrador is not a very old breed, its breed club having been formed in 1916 and the Yellow Labrador Club having been founded in 1925. It was in field trialling that the Labrador found early fame, having been originally introduced to these shores in the late 1800s by Col Peter Hawker and the Earl of Malmesbury. It was a dog called Malmesbury Tramp which was described by Lorna, Countess Howe as one of the ‘tap roots’ of the modern Labrador.

 

GENERAL APPEARANCE: Strongly built, short-coupled, very active; (which precludes excessive body weight or substance) broad in skull; broad and deep through chest and ribs; broad and strong over loins and hindquarters.

 

BEHAVIOUR AND TEMPERAMENT: Good-tempered, very agile. Excellent nose, soft mouth; keen lover of water. Adaptable, devoted companion. Intelligent, keen and biddable, with a strong will to please. Kindly nature, with no trace of aggression or undue shyness. 

 

HEAD CRANIAL REGION: Skull: Broad. Clean-cut without fleshy cheeks. Stop: Defined.

 

FACIAL REGION:

Nose: Wide, nostrils well developed.

Muzzle: Powerful, not snipy.

Jaws / Teeth: Jaws of medium length, jaws and teeth strong with a perfect, regular and complete scissor bite, i.e. upper teeth closely overlapping lower teeth and set square to the jaws.

EYES: Medium size, expressing intelligence and good temper; brown or hazel.

EARS: Not large or heavy, hanging close to head and set rather far back.

NECK: Clean, strong, powerful, set into well placed shoulders.

BODY: Topline: Level. Loin: Wide, short-coupled and strong.

Chest: Of good width and depth, with well sprung barrel ribs – this effect not to be produced by carrying excessive weight.

TAIL: Distinctive feature, very thick towards base, gradually tapering towards tip, medium length, free from feathering, but clothed thickly all round with short, thick, dense coat, thus giving “rounded” appearance described as “Otter” tail. May be carried gaily, but should not curl over back.

LIMBS FOREQUARTERS: General appearance: Forelegs straight from elbow to ground when viewed from either front or side. 

Shoulder: Long and sloping.

Forearm: Forelegs well boned and straight.

Forefeet: Round, compact; well-arched toes and well developed pads.

 

HINDQUARTERS: General appearance: Well developed hindquarters, not sloping to tail.

Stifle (Knee): Well turned. Metatarsus (Rear pastern):

Hocks well let down. Cow-hocks highly undesirable.

Hind feet: Round, compact; well-arched toes and well developed pads.

GAIT / MOVEMENT: Free, covering adequate ground; straight and true in front and rear.

COAT Hair: Distinctive feature, short, dense, without wave or feathering, giving fairly hard feel to the touch; weather-resistant undercoat. Colour: Wholly black, yellow or liver/chocolate. Yellows range from light cream to red fox. Small white spot on chest permissible.

SIZE: Ideal height at the withers: Males: 56 – 57 cms. Females: 54 – 56 cms.

FAULTS: Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog and on its ability to perform its traditional work.

 

DISQUALIFYING FAULTS

• Aggressive or overly shy. 

Any dog clearly showing physical or behavioural abnormalities.

 

N.B.: • Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.

• Only functionally and clinically healthy dogs, with breed typical conformation should be used for breeding.

DSC_0055.jpg
spoks.jpg